Прачова Віта, вчитель української мови та літератури, 20 років педагогічного стажу, І кваліфікаційна категорія. Випустила три класи. Учні останнього випуску склали ЗНО з результатами: 3-тє місце – рейтинг міста Кривий Ріг, 295-те – рейтинг України.
Філологиня-тренерка – готує учнів до ЗНО з української мови.
Фрілансерка – здійснює професійне літературне редагування авторських текстів і книг. Літературна редакторка книги Інни Курило “Аромат гіркого апельсина, або Історія однієї леді”.
Менеджер у Тренінговий центр СУТО

 
Як прийти на іспит із ясною головою та зберігати продуктивність якомога довше
Покроковий порадник

 

Я складала екзамени і у школі, починаючи з 5-го класу; і в училищі, до 5-ти екзаменів за двадцять днів + 4 заліки; і в інституті кожної сесії — здебільшого усно, окрім одного особливого — “Теорія літератури” (перший курс інституту). Так, це був теж усний іспит, але, на відміну від інших, він тривав від трьох до п’яти годин. Студенти мали активно працювати, підносячи руку та характеризуючи той чи інший термін. Для нас це була дивина, тому викладач,  Анатолій Васильович Козлов, на останньому занятті дав нам кілька порад щодо особливостей поведінки і самоорганізації  у переддень іспиту. Тоді це спрацювало і запам’яталося.

Пізніше, уже викладаючи у школі, перед письмовими іспитами ДПА чи ЗНО, я передавала ці поради своїм учням та додавала уже щось своє, із власного досвіду, бо усі іспити тривали достатньо довго і потребували особливих зусиль від учнів.

Так само я консультую усіх, хто вчиться у мене, щоб вони були продуктивними під час письмової роботи. Радо ділюся цими порадами. Переконана, вони будуть корисними вам, вашим дітям і учням!

Покроковий порадник

Крок 1. “Як не наївсь, то не налижешся”
Письмовий іспит завжди триває до години часу або і довше. І весь цей час ви повинні бути зосереджені на роботі. Тому у переддень вам доцільно припинити навчання до 13:00. Користі від навчання ввечері того дня не буде ніякої, а наступного дня ви будете втомлені — і не зможете продуктивно працювати.

Крок 2. Контролюйте свої емоції
Після 13:00 займіться будь-чим, тільки не розумовою працею. Ваші емоції повинні бути нейтральними. Бо що від позитиву, що від негативу важко переходити до спокійного стану перед сном, а тоді буде складно заснути. Приготуйте одяг, у якому поїдете на іспит.

Крок 3. Документи і ще
На іспит вам треба привезти документи, щоб бути допущеними до нього. Тому саме зараз варто потурбуватись про те, щоб перепровірити і скласти їх у окремий файл та покласти у сумку, з якою завтра вирушите у дорогу. Потурбуйтесь також про воду, кошти на проїзд та усе необхідне, особливо канцелярське приладдя, щоб потім не нервуватися зайвий раз, що щось забули.

Крок 4. Їжа
Продумайте, чим ви зранку поснідаєте. Чи усе, що треба для повноцінного сніданку є вдома? Якщо ви можете швидко зголодніти, то продумайте “перекус”, який можна буде з’їсти відразу після іспиту (перекус може чекати цієї миті у вашій сумці).

Крок 5. Вечірня прогулянка
Обов’язково підіть прогулятись ввечері (якщо не спекотно!), пам’ятаючи про емоції (крок 2). Відведіть для цього дві-три години.

 

 

Крок 6. Міцний сон
Сон — запорука відпочинку. Ваш спокійний емоційний стан і прогулянка на свіжому повітрі вже допомогли, щоб сон був міцний. Але ви ж не звикли лягати рано. А бажано о 22:00 або о 23:00 уже спати. Знаєте ж, що можна випити склянку молока. А можна навіть заспокійливих крапельок накрапати, якщо такі ви звикли застосовувати. Ваша мета — швидко та міцно заснути. Ви наберетесь сил під час сну. Тоді зранку легше буде зосередитися на роботі.

Крок 7. Ранок
Зранку ви прокидаєтеся так, щоб встигнути зібратися та доїхати до місця іспиту. Не забуваєте не лише поїсти (це обов’язково — це ваші сили), але й вчасно вийти.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Зранку ні в якому разі не можна пити заспокійливе, бо воно не тільки вас заспокоїть, але ще й загальмує мозкові процеси — швидко думати у вас не получиться, а це спрацює не на вашу користь.

Крок 8. Ставтеся з повагою до власного майбутнього
Найголовніше у транспорті — не ставте ніде вашу сумку із документами (можете просто забути — знаю такі випадки), а без них вас на екзамен не пустять… і у цьому році ви можете зовсім не потрапити до вишу — документи ж загубляться.

Крок 9. Стрес
Чи будете ви нервувати на іспиті? Так! Це нормально — нервувати перед випробуванням, яке буде впливати на вашу долю. Як із цим впоратися? Почніть думати про завдання. Налаштовуйте себе, що ви — здібні і зможете застосувати свої знання.
Але інколи усе рівно починаєш нервувати. Вдихніть та затримайте дихання настільки, наскільки це можливо витримати. Повторіть процедуру кілька разів. Я це називаю “Налякати мозок” — і поки ви розумієте, що тепер замість вас нервує ваш мозок, що раптом ви його кисню позбавите, — швидко починайте знову думати про якісне виконання завдань.

Крок 10. Після іспиту
Саме після іспиту ви зможете розслабитися, поїсти і… можете дозволити собі нервувати. Але пам’ятайте, що вам треба додому довезти документи, бо вони вам будуть необхідні або для наступного екзамену, або для вступу. Ваш екзамен закінчиться тоді, коли документи будуть вдома!

Успіху вам на будь-якому іспиті!