Вірусні програми, якими заражають батьки дітей
Частина 2
“Вірусні програми, якими заражають батьки дітей” Частина 1
Читайте тут ==> https://suto-tc.com/virusniprogramu-1/
Розглянемо інші віруси, які вкрай негативно впливають на дітей
П’ятий вірус: “Не будь успішним!”
Як він виникає? Подібний вірус характерний для батьків-невдах або для тих, хто досяг свого завзятою працею й заплатив за це високу ціну. Все, щоб не зробила дитина, критикують: і навчання у школі, і досягнення в спортивній секції, і домашні справи. Все дитина робить не так. За критикою такі батьки ховають заздрість до своєї дитини.
Як це проявляється в дорослому житті? Людина з таким вірусом усе робить ідеально й прикладає багато зусиль, але коли справа доходить до критично важливого моменту (співбесіда, іспити) – то маленький дріб’язок може перекреслити всі зусилля, бо включається самосаботаж (від неймовірної безпам’ятності до розладу шлунка саме у невідповідний момент). Така людина живе в постійній тривозі й напруженні.
Шостий вірус: “Не роби!”
Як він виникає? Цей вірус передається тривожними батьками. Батьками, які до смерті бояться всього й за себе, і за свою дитину. Такі батьки постійно повторюють: “Не лізь: упадеш!”, “Не ходи туди”, “Не бігай!”, “Не чіпай!”. Якщо це узагальнити, то: “Не роби нічого!”
Як це проявляється в дорослому житті? У людини, що виросла в такій сім’ї, будуть величезні труднощі в прийнятті рішень. Вона живе з відчуттям, що стоїть на одному місці, не рухаючись ні вперед, ні назад, але знайти в собі сили, щоб щось змінити, не може.
Сьомий вірус: “Не висовуйся!”
Як він виникає? Батьки постійно дітям говорять: “Будь скромніше!”, “Не висовуйся!”, “Як тобі не соромно: тебе ж всі бачать!”. У цьому випадку батьки своєю поведінкою доводять дитині наступне: “Я буду терпіти тебе, маля, але знай, що тут ти й твої бажання нічого не варті”. Любов і підтримка буде забезпечена дитині тільки тоді, коли він відмовлявся від свого лідерства.
Як це проявляється в дорослому житті? Сором’язливість, відчуття незручності, непевності, непотрібності, страх ініціативи.
Восьмий вірус: “Ти винятковий!”
Як він виникає? Така програма формується за умов: або якщо в сім’ї постійно підкреслюється винятковість дитини: “Вона в нас обдарована (особлива, виняткова, не як в усіх)”, або ж навпаки, коли підкреслюється те, що дитина «важка», “проблемна”.
Як це проявляється в дорослому житті? Людина з таким вірусом у голові буде почувати себе “білою вороною”, замкненою, відлюдною. Їй буде складно належати до якоїсь групи людей, об’єднаних спільними інтересами.
Дев’ятий вірус: “Тримай дистанцію!”
Як він виникає? Коли батькам бракує часу приділяти увагу своїй дитині. Вони зайняті роботою, кар’єрою або власним здоров’ям, при цьому часто бувають у відрядженнях. Якщо постійно відмовляти в спілкуванні або маніпулювати дитиною, то виникає заборона на близькість, яка супроводжується рішенням: “Для того, щоб захиститься, не випробовувати біль відмови, я буду триматися від тебе подалі”.
Як це проявляється в дорослому житті? У майбутньому така людина буде мати проблеми з вираженням своїх емоцій і з формуванням близьких, довірчих відносин. Про таких людей говорять: “Сухар”.
Десятий вірус: “Не будь здоровим!”
Як він виникає? Подібна заборона передається батьками, які переконані, що дитиною слід займатися тоді, коли вона хвора. Це може відбуватися на свідомому або підсвідомому рівні. Багато батьків шукають соматичні або психологічні проблеми здоров’я у своєї дитини, щоб виправдати свої нереалізовані плани відносно дитини. «Адже Ви знаєте, яка вона слабенька, хвороблива дитина», – говорять вони своїм знайомим і родичам. Природно, дитина робить висновок: «Щоб одержати необхідну мені увагу, треба хворіти».
Як це проявляється в дорослому житті? Людина буде випробовувати нездужання, коли в неї щось не ладиться. Вона живе в стані жалості до себе, непевності, залежності від чужої думки.
Одинадцятий вірус: “Не думай!”
Як він виникає? Батьки просто не дають дитині час подумати: «Не забивай голову непотрібними думками», «Багато будеш знати – скоро зістаришся», «Тобі поки не потрібно цього знати».
Як це проявляється в дорослому житті? У стресовій ситуації людина впадає в ступор і не може знайти рішення, часто перебуває в стані тривоги, не певна у собі, відчуває страх зробити помилку.
Дванадцятий вірус: “Не почувай”
Як він виникає? Ця програма формується такими висловленнями батьків: “Хлопчики не плачуть – будь сміливим!”, “Мені холодно – одягни светр!”, “Я голодний – що ти будеш їсти”. Їхній схований зміст: “Не почувай себе, як ти. Почувай – як я”.
Як це проявляється в дорослому житті? Цей вірус веде до розвитку психосоматичних хвороб, неврозів, панічних атак через подавлені емоції.
Таким чином, нав’язування своїх законів і установок (зараження вірусами), навіть якщо дорослі вважають це абсолютно правильним, часто приводить до виникнення ряду комплексів та зниження самооцінки дитини.
Як поводитися, щоб позбавити дитину “вірусів”, читайте у наступній частині ==> https://suto-tc.com/virusniprogramu-3/