Візьміть відповідальність на себе!

Володимир Калошин, кандидат технічних наук, доцент, старший науковий співробітник, почесний професор Аерокосмічної академії України, заслужений працівник освіти України, методист Навчально-наукового центру професійно-технічної освіти НАПН України, полковник у відставці (36 років служби в лавах ЗС) вчений і педагог. Останні 20 років розробляє теорію і практику позитивного мислення та реалізує її в авторських курсах, періодичних виданнях і книгах.

 

Коли ми вирішуємо взяти на себе відповідальність, то перестаємо бездарно витрачати час, звинувачуючи державу, суспільство, сім’ю, та починаємо конструктивно діяти.
Луїза Хей

Вам запропонували нову роботу. Це означає ― більше грошей, достаток і… більше відповідальності. Але ви відхиляєте цю пропозицію, знаходячи багато відмовок і пояснень. Чому? Одна ваша частина прагне здобути чогось кращого у житті, а інша ─ жадає надійності, у якій ви зараз перебуваєте. Ви боретесь самі з собою.

То ж як же перебороти свою бездіяльність, життєвий застій і взяти відповідальність на себе?

1. Зрозумійте. Незалежно від того, що відбувалося в минулому, ваші вчинки в сьогоденні залежать від вас самих. Оголосіть закінчення гри в хованки з самим собою. Отже, відтепер до кінця життя ваша доля знаходиться у ваших руках.

2. Ризикуйте. Кораблі в гавані знаходяться в безпеці, але не для цього вони будуються. І людина, яка не рухається уперед, не змінює своє життя ─ почуває себе у безпеці, їй затишно. Але чи вона щаслива?
Зробіть перший крок: покиньте “затишну гавань”. Адже життєві нагороди й удачі пропорційні ризикові.

3. Не шукайте винуватих. Не звинувачуйте людей або обставини в тім, що відбулося, або в тім, що відбувається. Прагніть тільки до того, щоб знайти рішення в цій ситуації. Про це нагадує Б.Шоу: “Люди завжди схильні звинувачувати обставини у тому, що їм не вдалося досягти успіху. Я не вірю в обставини: ті, хто процвітає у цьому світі, приходять і знаходять такі обставини, що їм потрібні”.

4. Переконайте себе в тому, що “ви можете”. Жити стане набагато легше, якщо ви навчитеся говорити собі: “Так! Я можу подивитись на це інакше!”, “Я обов’язково зможу!”

5. Менше “чому?”─ більше “як?” Ми можемо запитати себе: “Чому це сталося зі мною?” А можемо поцікавитися: “Як змінити своє ставлення, поводження і вчинки, щоб вирішити проблему?”

Взяти на себе відповідальність означає усвідомлювати безліч варіантів рішень, які є у вас за будь-якої ситуації. Протягом усього дня теж важливо не забувати: ви робите вибір щохвилини.

Коли ви опиняєтеся в непростій ситуації, цілком можливо налаштуватися на потрібну уявну ситуацію й сказати собі: “Отже, що я виберу?” Зосередитися на позитиві або негативі? Зробити себе нещасним або радісним? Представляти можливі позбавлення й убогість або ж достаток? Карати себе за те, що розсердилася на друга чи подругу, або просто відзначити, що часом почуваєш себе незахищеною, — і обговорити це з ним?

Вибір за вами. Із всіх можливих варіантів зупиняйтеся на тому, що вселяє оптимізм і сприяє особистісному зростанню.