Леся Козак, викладач англійської мови кваліфікації TESOL, викладач англійської мови – сертифікація Кембрідж. Цікавлюсь бізнесом, фінансами, психологією. Провела вебінари від СУТО “Як отримати додаткове фінансування від держави на розвиток власного бізнесу?” і  “Як зробити SWOT-аналіз і написати бізнес-план?”

 

30 травня 2020 з 12:00 і до 20:00 триватиме Світовий марафон для вчителів англійської TEACHER’S VOICE.
У онлайн форматі викладачі-практики будуть ділитися власними напрацюваннями, ідеями, діючими вправами, досвідом, розробленими уроками, чек-листами, відчуваючи підтримку учасників і одне одного.
Леся Козак – спікерка Світового марафону для вчителів англійської TEACHER’S VOICE
Деталі і реєстрація ⇒ ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ

У світі, що постійно змінюється та розвивається, ми також не стоїмо на місці. Нам стає дедалі цікавіше навчатися, пізнавати щось нове. Й особливо цікаво  дізнаватися досвід закордонних колег: про умови праці, особливості роботи та працевлаштування у тій чи іншій країні світу.

Анастасія Паромова

Декілька місяців тому мені пощастило познайомитися та поспілкуватися із Анастасією Паромовою,  учителькою з України.

Вона вже майже 5 років проживає та вчить діток англійської та іспанської мов у Сан-Франциско, Каліфорнія. Анастасія розповіла надзвичайно цікаві факти про школи Америки, організацію роботи під час карантину, а також, найцікавіше, ЩО потрібно зробити, які документи зібрати  іноземцям, щоб стати вчителем англійської в США.

 

А як там у них, в Америці?

Далі — у форматі інтерв’ю, яке провела і записала Леся Козак.

Анастасіє, розкажіть, які види шкіл є в Америці? Яка тривалість навчання в школі? Яка вартість навчання в приватних школах?

У США у батьків є вибір, куди віддати дитину вчитися: у державну (public school) безкоштовну школу, досить дорогу приватну (private school), у, так звану, чартерну (charter school) або ж взагалі залишити дитину вчитися вдома.
Шкільні роки в США починаються з п’яти-шести років. Саме в цьому віці діти йдуть у так званий кіндергарден, або “К” (вимовляється як “кей”). Це — вже частина безкоштовної обов’язкової шкільної освіти. Час навчання в школі 12 років.
Діти навчаються до 16–18 років (в залежності від штату) і ця шкільна освіта є обов’язковою. Зазвичай, вона ділиться на кілька ступенів: 6 років початкової школи, 3 роки середньої школи і ще 3 роки вищої, або хайскул.
Приватні школи — досить популярний вид шкіл у США. Навчання там платне.
Середня вартість країною — близько $9,5 тис. за рік. Разом з тим, цiна дуже залежить вiд штату та мiста. Так найвища вартість навчання в Каліфорнії може сягати $30 тис., а в Небрасці – $3,5 тис. за рік.

В Україні є державні та приватні школи, але чартерних немає. Що ж це за школи?

Чартерні школи — це щось середнє між державною і приватною школою, у них є свій рейтинг. Держава виділяє кошти на кожного учня, але школа також збирає і внески з батьків. Вони добровільні, сума може коливатися від декількох десятків до декількох тисяч доларів. У підсумку виходить отаке навчання у складчину.

Це цікаве рішення, якщо державні школи переповнені, а приватні дуже дорогі і не кожна сім’я може собі дозволити високовартісне навчання. А як щодо державних шкіл — чи можуть учні обирати, в яку школу ходити?

Показником якості навчання в державній школі є її рейтинг: він вимірюється від 1 до 10. Відповідно, що вище — то престижніше. На рейтинг шкіл впливає ряд факторів: розмір фінансування (кошти на школи йдуть з бюджету штату і міських податків на нерухомість), успішність учнів, успішність здачі тестів і т. і.
Рейтинг шкіл — річ настільки важлива, що від нього навіть залежить вартість будинків поруч. У районах із престижними школами житло завжди істотно дорожче. Справа в тому, що державну школу в абсолютній більшості випадків не можна вибирати. Дитина піде у школу, яка закріплена за районом проживання.
Однак часто-густо у великих містах і невеликих перенаселених районах місць у школах з високим рейтингом на всіх дітей, які мешкають у цьому окрузі не вистачає. Тоді ці місця розігруються в лотерею. Якщо не пощастило, дитину відправляють у школу, де є вільні місця.

Як бачимо, діють чіткі правила. Ще, на мою думку, буде цікаво дізнатися, як було організоване навчання в школах під час карантину.

Усі навчаються онлайн. Щоранку учні отримують повідомлення від шкільного округу і директора школи. Учні спілкуються зі своїми викладачами через інтернет-ресурси, виконують завдання на онлайн-платформах, таких як: Google classroom, Zoom, Seesaw, Blackboard. 
Якщо у сім’ї немає комп’ютера чи Інтернета, держава забезпечує сім’ї ноутбуками і мобільними хот-спотами. 

Шкільний округ також швидко налагодив доставку харчування сім’ям, які цього потребують. Кожного ранку при в’їзді до школи на дитину видають lunch box зі сніданком та обідом. Зазвичай це: піца/сосиска в тісті/ мексиканський тако, печиво, булочка, сік, молоко, яблуко, апельсин, бейбі морквинки. Меню змінюється щоранку.

Не важливо, дитині 1 тиждень, 5 місяців чи 12 років, головне: аби була не старшою за 18 років. Що цікаво: все здійснюється безконтактно і безкоштовно. Під’їжджаєш, говориш скільки в тебе дітей, відкриваєш багажник авто, і співробітники шкільного округу самі кладуть пайок в багажник. Чудово? Чи не так? 

Так, це дійсно чудово, особливо те, що харчування отримують всі діти, незалежно від віку, оскільки зараз такий період, коли багато сімей потребують допомоги, бо не всі мають змогу працювати онлайн.
Мені, як і багатьом вчителям, які будуть читати статтю, цікаво дізнатися, які особливості  роботи вчителів в школах Америки?

В Америці є учителі на повний день (Full time teacher), учителі на заміні (Substitute teacher).
Якщо основний учитель з певної причини (хвороба, особисті справи) не може з’явитися на роботі, школа подає заявку до шкільного округу. І саме шкільний округ шукає вчителя на заміну. Тобто, це інша особа, яка не працює в цій школі на повну ставку. Сьогодні вона може працювати в одній школі і викладати математику, завтра — в іншій школі, але вже хімію, а післязавтра — іспанську. Це такий універсальний викладач, головне завдання якого підтримувати навчальний процес та стежити за дисципліною на уроці. Цікавий факт: основний викладач повинен підготувати план уроку для заміни з урахуванням того, що у замісника може не бути глибоких знань з відповідного предмета. 
Навчальне навантаження вчителя становить 25 годин на тиждень. Загальний режим робочого часу на тиждень — 40 годин. Ці години вчитель проводить у школі, де займається викладанням, перевіркою зошитів, підготовкою до уроків, додатковими заняттями, обговоренням методики викладання з колегами.

Як бачимо, це суттєво відрізняється від організації роботи в українських школах. Які документи потрібно зібрати вчителю-іноземцю, щоб працювати вчителем на заміні?

У більшості штатів вимоги для успішної сертифікації наступні:
• Вам потрібно отримати робочу візу в США на весь термін викладання. 
• Мати повну освіту, еквівалентну американському “бакалавра”.При цьому до роботи допускають не лише магістрів, а й бакалаврів (3-4 роки навчання в університеті).
• Набрати потрібну кількість кредитів в університеті з педагогічних спеціальностей. 
• Успішно скласти тест CBEST.
• Здати відбитки пальців.

Розкажіть детальніше, що таке CBEST? І що потрібно для того, щоб стати основним вчителем?

California Basic Educational Skills Test — тест на виявлення базових навичок читання, математики і письма. Цей екзамен складається із трьох розділів: 
– математика
– читання
– письмо.
У перші два входять по 50 запитань з декількома варіантами відповідей, завдання третього — написати 2 есе на вказану тему. Екзамен триває 4 години та коштує приблизно $200.
Аби стати основним вчителем потрібно отримати ліцензію. Скласти професійний іспит, тест на знання англійської мови, комп’ютерних технологій, першої медичної допомоги. У деяких штатах призначають додаткові сертифікаційні тести.

Дякую за таку детальну та розгорнуту відповідь. А чи є в американських школах класні керівники? Якщо є, то які в них обов’язки?

Поняття “класний керівник” у американській школі не існує. Позаурочну діяльність ведуть соціальні педагоги, яких не дуже багато, та й самої діяльності також.
Протягом 5 років дії ліцензії вчителю необхідно пройти курси підвищення кваліфікації в обсязі 170—175 навчальних годин.
Щорічно вчитель проходить проміжну сертифікацію, яка враховує результати внутрішнього шкільного контролю, діяльність працівника щодо підвищення власної кваліфікації (самоосвіти) та його участь в житті школи.

І запитання про зарплатню вчителя в США. В нас це дуже болюче питання, особливо в державних школах. Отож, яка заробітна плата у вчителів Америки?

Чим схожі українські та американські викладачі, то це заробітною платнею. На жаль, дана професія в США також не є високооплачуваною. Її розмір залежить від нормативу фінансування на учня. Норматив же залежить від фінансового благополуччя самого штату. У деяких штатах заробітна платня може сягати близько $100 тис., в інших — $25-30 тис. на рік. Тому більшість викладачів шукають підробіток або мають ще одну роботу. 

Анастасіє, дякую за таку щиру, приємну розмову та розгорнуті відповіді на всі запитання. Думаю, нашим читачам буде дуже цікаво прочитати Вашу розповідь і кожен зробить для себе певні висновки.

А ми зустрінемося з Лесею Козак вже 30 травня з 12:00 і до 21:00 у прямому етері на Світовому марафоні! Якщо ви викладач англійської, ви не можете цього пропустити!

   ХОЧУ на TEACHER’S VOICE