За матеріалами статті Retta London, викладача зі штату Мічіган.
Цей допис був вперше опублікований в блозі від Rainbow Teacher Learning.

Переклад для освітян України здійснили Євгенія Татарова і Альона Швидка за ініціативи Тетяни Ухіної

Оооо… Серпень!
Серпень – це як ніч з неділі на понеділок у навчальному році. Ми з нетерпінням очікуємо на початок навчання та викладання, але ще плекаємо надію на продовження літа. Ми розробляємо плани, думаємо про те, як обладнати класні кімнати, але відчуваємо потребу ще хоча б раз занурити ноги у теплий пісок на узбережжі, поринути у світ Netflix або насолодитися читанням хоча б ще однієї книги. Це внутрішнє відчуття свободи притаманне лише вчителю у відпустці. Та я вже відчуваю “метеликів нетерпіння у животі”, ловлю себе на тому, що цікавлюсь, які учні прийдуть до мене цього року, та коли я нарешті увійду до свого кабінету. Ці почуття не полишають мене навіть на початку літніх канікул.

Отже, колеги, оскільки всі ми в очікуванні кінця серпня, я гадаю, що я знаю, як можна подолати внутрішнє хвилювання від наближення нового шкільного року. Яскраві події серпня все ще бентежать мою пам’ять, та, не зважаючи на це, я маю декілька цікавих пропозицій щодо того, як повернутися до роботи з легкістю! Звісно, якщо ви вже занурилися в активну роботу, ви також маєте, що запропонувати.

Ще на початку серпня магазини розпочали реалізацію новенького різноколірного шкільного приладдя, роздаткового матеріалу, яскравої наочності. Але це не означає, що ви маєте негайно витрачати кошти та скуповувати все без розбору. Що ближче початок шкільного року, то різноманітнішими та яскравішими ставатимуть полички магазинів, а ідеї – цікавішими та привабливішими.

Не переймайтеся стосовно оформлення класної кімнати!

Вона нікуди не подінеться, навіть якщо ви проведете ще декілька днів зі своєю родиною та друзями. Не завжди є можливість плідно працювати у серпні, коли колеги святкують наближення навчального року. Тож, чому б не зачекати того моменту, коли школа готова до змін, які ви вже запланували заздалегідь?

Роками я трималася осторонь від “байдикування” у колі колег, надаючи перевагу підготовці бейджів з іменами учнів, щоб прикріпити їх до учнівських парт, списків та документів, перевіряючи їх у двадцятий раз, та пакуванню торбинок під назвою “Ласкаво просимо до нашого класу”. Озираючись назад, я розумію, що могла б дозволити собі і насолодитися атмосферою свята напередодні, і потішити учнів захопливим першим тижнем.

Смакуйте кожний натхненний момент цього року, щоб згадувати ці приємні хвилини довгими зимовими вечорами.

Вдома

Чи замислюєтеся ви про стиль вашого повсякденного робочого одягу? Знайдіть час для своєї шафи. Зробіть добру справу – непотрібні речі віддайте тим, хто буде вам за це безмежно вдячний. Та сформуйте для себе “базовий гардероб”. Сприйміть це не як примху, а як слушну пораду. Поняття базового гардеробу існує ще з 70-х років. Довіртеся мені. Я не брала до уваги ці поради, але вони існували і в ті часи. Тільки зараз я розумію, наскільки легшим могло би бути моє життя як мами та вчительки, якби я наважилася хоча б на маленькі зміни в цьому напрямку. Коли ваша шафа наповнена речами, які ви можете міксувати та доповнювати, а тим більше, які ви обожнюєте, процес ранкового вбирання стає миттєвим та приносить задоволення.

Чи будете ви сумувати за літніми тренуваннями у спортзалі? За мандрами на велосипеді? Тривалими пішохідними прогулянками? За заняттями йогою?

Розплануйте усе зараз, щоб ці дрібні задоволення залишилися частиною вашого робочого життя.

Що я змінила спочатку? Я почала лягати спати на годину раніше, щоб вранці мати час на фізичні вправи. Коли мої діти були зовсім маленькими, я лягала спати навіть на дві години раніше, щоб зранку мати змогу не тільки потренуватися, але й привести себе до ладу та підготуватися до робочого дня перед тим, як розбудити своїх дівчат. Вирішіть, що саме є важливим для вас вранці, і потім узгодьте ваші ранкові справи і час, коли ви лягатимете спати. Перший крок до реальних змін у житті – це навчити себе лягати спати вчасно.

Турбуєтеся про те, щоб ваша родина завжди мала що попоїсти наприкінці плідного робочого дня?  Скороварка – це дійсно чарівний дівайс. Вечеря готова у найкоротший термін, звісно, якщо ви не обираєте режим повільного приготування. Я зробила це лише раз, коли вперше нею користувалася. Закінчилося все тим, що ми чекали на вечерю протягом ТРЬОХ годин замість 30 хвилин! Ахахаха! Тепер я завжди перевіряю встановлений час приготування ще до того, як покласти продукти до скороварки. Витратьте один-два серпневі вечори, щоб укласти збірку рецептів, які ви випробуєте восени.

Витрачаєте багато часу на пакування ланчбоксів вранці? Заплануйте меню ланчбоксів на кожен день робочого тижня на вихідних. Ви можете зберігати їжу для перекусів в спеціальних ланчбоксах, пакетиках чи баночках.

У школі

Чи виглядає ваша класна кімната достатньо привабливою для ваших майбутніх учнів? Чому б не поцікавитися саме їхніми ідеями щодо меблювання та зонування класу? Встановіть декілька незаповнених інформаційних стендів, щоб учні мали змогу викласти свої особисті розробки. Знову і знову я приходжу до думки, що коли учні почуваються господарями в класній кімнаті, вони відповідальніше ставляться до правил, матеріалів та обладнання.

Чи бажаєте ви, щоб ваша перша зустріч з учнями пройшла продуктивно? Підготуйте декілька цікавих вправ, таких як заповнення анкети “Розкажи про себе” в різних цікавих формах та організуйте виставку робіт учнів. Розробіть брошуру для батьків, в якій ви зможете ознайомити їх з вашою педагогічною філософією та планами на навчальний рік. Не забутьте додати вашу контактну інформацію. Зробіть її якомога простішою. Мені подобається брошура складена втроє. Поставтеся серйозно до того, щоб не планувати зайвих додаткових справ в той день, коли ви вперше зустрічаєтесь з учнями.

Ось ідея для оформлення інформаційного стенду. Розташуйте запитання, що часто ставляться (FAQ) та відповіді на них по всій класній кімнаті. Вони стануть у пригоді як батькам так і учням. А вам доведеться менше пояснювати у перший шкільний день.

Чи плануєте ви використовувати більше проектної діяльності? Чи маєте ви бажання спробувати створити математичні та творчі осередки? Який ваш план щодо створення єдиної учнівської команди?

Уникайте зайвого хвилювання та емоцій, тоді втілення ваших ідей буде набагато ефективнішим. Поцікавтеся топ-їдеями колег. Підпишіться на фаховий журнал або блог, пов’язаний з обраною вами темою. Додайтеся до Фейсбук-спільноти однодумців, які також мають на меті використати схожу ідею. Розпочніть з малого та додавайте щось нове лише тоді, коли ви відчуваєте впевненість.

15-20 хвилин щодня для написання вашого плану достатньо для того, щоб утримувати баланс і гармонію. Не завжди все буде йти за вашим планом. Та пам’ятайте, що маленькі недоліки і навіть розчарування сьогодні перетворяться на теплу посмішку та кумедні спогади завтра.

Кожного разу коли я розпочинала заповнювати класний журнал наприкінці шкільного дня, учні завжди цікавилися, що саме я пишу. Чи писала я про них? Чи писала я гарні речі? Можна було почути, як падає голка та працює їхній мозок, коли діти отримували мої відгуки про їхню роботу в своїх щоденниках.

Не відкидайте ідею зібратися з колегами на обід чи наприкінці робочого дня, щоб перепочити, пожартувати, поділитися хвилюючими, кумедними та мотивуючими моментами. Нехай таке спілкування стане приємною звичкою. Сприймайте все з позитивом, посміхайтеся якомога частіше. Полиште скарги та нарікання у минулому.  Гумор – це завжди краще, ніж розчарування та злість.

Спочатку ми спілкувалися з колегами (з різних куточків країни) тільки по телефону у неділю ввечері. Ми сміялися над речами, які хвилювали нас, вчителів, протягом тижня. Це – найліпші ліки для вчителя. Ми так багато сміялися над собою і нашим умінням перебільшувати проблеми та робити з мухи слона, що ми вирішили започаткувати свій власний канал комунікації!

Тетяна Ухіна. Післямова 🙂 

Я просто в захваті від цього допису. Кожне слово і порада відгукуються у моїй душі і підтверджують мою думку: “Усі вчителі однакові. Де б вони не мешкали, якої б національності вони не були. І це – неабияка СИЛА-силенна у цілому світі”.

Retta London вже на пенсії, але активно веде власні ресурси. Їх ви можете знайти на сторінці, де опублікований цей допис (див. посилання на початку публікації).

Ми з Вами також не пасемо задніх! Приєднуйтеся до наших сторінок у соцмережах для співпраці й цікавого спілкування! Ми знаємо, що Ви, як і ми, також плідно працюєте!

 

Переконані, що цей навчальний рік буде для Вас найкращим! Адже ми РАЗОМ!