Оксана Онуфрик, член Першої онлайн-асоціації для освітян України СУТО Прогресивна Рада Освітян, старший викладач кафедри іноземних мов Львівського торговельно-економічного університету. Викладаю англійську мову для студентів міжнародних економічних відносин, інформаційних технологій та майбутніх юристів. Давно цікавлюся освітою онлайн,  а віднедавна і викладанням іноземної мови професійного спрямування, оскільки ніша загальної іноземної мови уже достатньо розвинена та наповнена спеціалістами.

 

Як швидко і безболісно перейти з офлайн-навчання в інтернет

Багато моїх учнів, які звикли до занять офлайн, з великою обережністю та недовірою перейшли на онлайн-навчання. Це, мабуть, пов’язано з нашим звичним уявленням про школу і накопичення знань. Але мені здається, що онлайн-формат є дуже гарним варіантом для тих, хто готується до іспитів, не хоче марнувати час на дорогу до занять, особливо коли треба їздити до декількох вчителів, та людей, які цінують свій час. 

Коли я перейшла з офлайн-навчання в онлайн-формат, то помітила, що для багатьох моїх учнів (може більшою мірою для їхніх батьків) онлайн-навчання часто ототожнюється з дистанційним навчанням чи хоумскулінгом, коли учитель лише надсилає перелік завдань, які необхідно виконати. Якщо ж ви, й справді, так  вважаєте, то ви неодмінно мусите самі все спробувати і переконатися в протилежному. Онлайн-урок – це звичайне заняття зі слуханням, із переглядом відео, зі складанням діалогів, піснями, дискусіями, дошкою, граматикою і лексикою.

Бійся і роби або Just do it!

Найперше і найважливіше в онлайн-уроці для мене – це вміння викладача навчати, мати розроблені плани уроків та готовність працювати з найновішими ресурсами – книгами, відео, аудіо, промовами відомих людей, художньою літературою, підкастами тощо. Власне кажучи, великої різниці в онлайн і офлайн-навчанні я не бачу, особливо коли ми говоримо про заняття один на один. Навпаки, в індивідуальних заняттях з одним учнем, онлайн-формат має одні лише переваги – не марнується час на добирання, це величезна економія часу та сил учня. 

У передноворічний час, наприклад, до мене учні не могли добратись годинами, оскільки рух транспорту був обмежений неймовірними корками – усі запізнювалися на годину або й дві. В онлайн-форматі займатися зручно, затишно і приємно, особливо, коли у вас є швидкісний інтернет, бажання займатися, розвиватись та досягати цілей.

Допоміжні платформи, які можуть доповнити ваш онлайн-урок

Про найвідоміші та найзручніші платформи, на яких можна проводити навчання, я ще напишу згодом. А сьогодні я хочу розповісти про допоміжні платформи, які можуть доповнити ваш онлайн-урок. У мене є декілька таких ресурсів. Один з них добре відомий додаток Quizlet (https://quizlet.com/ru). Його можна використовувати для засвоєння лексики, а також для створення власних матеріалів з вивчення мови.

Навчитися працювати з Quizlet дуже легко ‒ варто просто зареєструватись і, виконуючи інструкції, створювати картки з лексикою, картки з озвученням складних слів або ігри саме з тим матеріалом, який вивчається. Мої учні та я дуже любимо Quizlet за простоту у використанні та доступність. Можна застосувати як безкоштовну версію, так і платну, є можливість відстежувати прогрес у навчанні. Витративши всього 10-15 хв на підготовку до уроку, ви доповните його цікавинкою і допоможете вашим учням швидше засвоїти матеріал. 

Для мене особисто, найціннішою фішкою є озвучка, бо учні часто забувають вимову складної лексики, типу іменника vehicle, і заучують його неправильно. Бо поки вони прийдуть додому з заняття, поки знайдуть час на підготовку до наступного заняття, то вимова уже може призабутися. І далеко не кожен кинеться в Оксфордський чи  Кембриджський словник перевіряти кожне підозріле слово. Зазвичай, учні чомусь цього не роблять. Але, коли вони працюють з Quizlet, ця проблема відпадає сама по собі. 

Ще один ресурс вартий вашої уваги: якщо ви, як і я, працюєте з книгами певного видавництва, то можна використовувати електронні платформи з додатковими варіантами вправ і тестів. Однією з таких платформ є My Englishlab від Pearson, де розміщено матеріали до усіх книг, з якими я працюю. На My Englishlab можна легко зареєструватися, якщо у вас є підручник з кодом доступу. Ви, як учитель, плануєте завдання для своїх учнів, а система сама їх перевіряє і виставляє бали за виконану роботу. Учні виконують вправи в електронному режимі і для декого такий формат є більш мотиваційний і свіжий.

 
Переступайте через свій перфекціонізм, не бійтеся помилятись, пробуйте і рухайтесь далі!

Для мене онлайн-заняття мають безліч переваг. Тому, якщо учень не має якихось особливих складнощів пов’язаних із здоров’ям та навчанням, то не варто боятися, а використовувати це благо цивілізації, а вільний час приділяти спілкуванню, подорожам, друзям та хобі. Час не стоїть на місці – все дуже швидко оновлюється і розвивається. Змінюються люди, тип мислення, цінності теж стають іншими. Ми можемо відкидати зміни, заперечувати їх чи вдавати, що не помічаємо нової епохи, але залишатися осторонь точно вже не вийде. Онлайн дає широкі можливості для вивчення іноземних мов, і я дуже рекомендую Вам спробувати!