Ростислав Руденський, учитель початкових класів та педагог закладів дошкільної освіти; приватний освітній консультант з питань альтернативної освіти; співорганізатор Чортківської філії Всеукраїнських таборів для дітей та молоді “Oasis”; відповідальний менеджер школи підготовки аніматорів Lightschool.

Як педагог, я знаю, наскільки складно організувати перебування дитини вдома на період карантину. Більше знають хіба що батьки.

Особливість цих ігор та розробок у тому, що у своїй основі вони мають дидактичну (навчальну) мету. Тож ваші дітки зможуть гратися і навчатися водночас.

І хоча я пропоную вам свої напрацювання та авторський підхід, це зовсім не означає, що ви не можете використати їх за своїм підходом. Адже знаємо, що найкраща методика – це методика для вашої дитини.

До набору “Карантинні ігри Руденського” входять: карантинний календар, набір із 42-х асоціативних карток, набір ігрових полів трьох рівнів складності, додаток “Відео-корисності”, додаток “Як грати”.

Уперше цей набір Ростислав презентував на вебінарі від СУТО “Навчаємося вдома, або карантин – не канікули”. Ви можете отримати доступ до вебінару за посиланням https://suto-tc.com/vebinar-navchannia-vdoma-rost/

Карантинний календар

Карантинний календар розроблено з метою психологічної підтримки дітей. Як відомо, дітям такого віку складно орієнтуватися у часі, у просторі, їм важко уявити, як довго вони будуть перебувати на карантині, а навіть якщо усвідомлюють – осмислити їм це не під силу. Такий календар дає змогу візуалізувати і наочно уявити ці абстракції “час як період” та “час як момент”.

Асоціативні картки

Асоціативні картки. Ці зображення дібрані за спеціальною ознакою – можливість виконання зображеного на картках після карантину, на вулиці і таке інше. Такий підхід до відбору карток зумовлено значним періодом тривалості карантину, і як результат – сформованою звичкою дитини не стимулювати себе до фізичної рухової активності.

На перший погляд, це здається дивним: як мала дитина не захоче пострибати “Класики” чи пограти у м’яча. Період карантину, довготривалий, і його достатньо для того щоб сформувати таку звичку у дитини, особливо в умовах відсутності подразників, що стимулюють до руху і тривалої фізичної активності. Такими подразниками є різні предмети, явища, об’єкти, які дитина залучає до своєї гри (пісочниця, гірка, драбина, велосипед тощо).

Як відомо, є декілька стадій прийняття ситуації чи обставин, що склалися: фаза “неприйняття/опору обставин”, тривала фаза “змирення із ситуацією, що склалася” і фаза “прийняття цієї ситуації за належне (за норму)”.

Щоб уникнути такого розвитку подій, надамо можливість дитині таких подразників через асоціативні картки активної діяльності. Також можна вибирати та об’єднувати картки за різними ознаками, темами (“Транспорт”, “Ігри”, “Спорт”, “Відпочинок” і таке інше).

Залучайте дитину розмірковувати не лише над одним варіантом асоціацій. Наприклад, автобус можна проасоціювати із подорожами, добиранням до школи, навідуванням родичів, іграшкою і таке інше.

Ігрові поля

Усі ігрові поля об’єднано у групи “Віруси” та “Захист”. Окрім того, що ігрові поля об’єднано у дві групи, то їх ще розроблено за різними рівнями складності. Найвищому рівню складності відповідають поля із зображеннями піктограм найменших розмірів, і навпаки, найлегшому рівню складності – піктограми найбільшого розміру. На кожному ігровому полі є однакова кількість піктограм, що й на протилежному полі. Сукупність піктограм-малюнків становлять собою армію гравців. Таким чином між собою воюють армія Вірусів та армія “Захист” (назви можна змінити за бажанням).

Для уникнення одноманітності карток Вірусів та Захисту розроблено декілька варіантів. Якщо немає змоги роздрукувати поля, ви можете намалювати свої. Принцип гри не зміниться. Щоб спростити підбір, у документі-розробці (увага) ігрові поля уже розміщено послідовно попарно за рівнем складності.

Усі матеріали ви можете завантажити, опрацювати, перейти на відео інструкції, скориставшись QR-кодами на сторінках документу. Просто натисніть ==> ЗАВАНТАЖИТИ

 

Знаю, що ці ігри мають чудовий ефект, коли їх грають усі члени сім’ї.

Я певен – буде весело!